چهارشنبه، 17 خرداد 1402
صفحه اصلی » تحلیل تکنیکال » تحلیل بازار بورس و دلار و تعدادی از سهم ها توسط استاد محمد صادقی (سوم اردیبهشت 1401)
0
1772
  • +12

تحلیل بازار بورس و دلار و تعدادی از سهم ها توسط استاد محمد صادقی (سوم اردیبهشت 1401)

شاخص کل در مقیاس معمولی
نگاهی به چند هفته گذشته بازار بوررس و عوامل تعیین کننده مسیر پیش رو : 
درحالی بازار بورس سال گذشته  با توجه به در نظر گرفتن جمیع حالات به این نتیجه رسیده بود که با آرام شدن  شیب افزایش قیمتها در بازار های مختلف کاهش انتظارات تورمی را خواهیم داشت به فصل زمستان و انتهای سال رسیدیم . جایی که تنور تورم به سمت گرم شدن می رفت و نشانه ها مجدد احتمال تورمی دیگر در سال 1401 را نشان میداد اما قیمت سهام که طی یکسال و نیم گذشته در سراشیبی نزول قرار داشتند و در حباب منفی به سر می بردند همچنان اعداد پایین را نشان می داد . 

با شروع جنگ در اکراین و افزایش قیمت نفت  کامودیتی ها و اقلام غذایی در جهان با موجی از تورم در اغلب کشورها روبرو بودیم که کاسته شدن از آمار مرگ و میر ناشی از کویید 19 و رونق در بخش های مختلف صنایع به این تورم دامن می زد  . از طرفی در درون کشور آمارهای بانک مرکزی همچنان خبر از بزرگ شدن گوی غلطان نقدینگی داشت که اخباری عجیب چون افزایش حداقل دستمزد کارگران سناریو تورم پیش رو را تشدید می کرد . و کم کم زمان بیدار شدن بازار بورس با افزایش ارزش در معاملات خرد از طرف فعالین بازار رسیده بود و فعالین ارزان بودن بازار بورس را نسبت به بقیه بازار ها کاملا لمس می کردند . که نتیجه آن رنگ سبز تابلو معاملات در روزهای پایانی سال 1400 و همچنین شروع سال جدید و فروردینی صعودی با آرامش و به دور از هیاهو رقم خورد  .

لیدر و رهبر این حرکت صنعت خودرو با خبرهایی از واگذاری به بخش خصوصی ؛ گروههای نفتی و پتروشیمی و کامودیتی محورها با توجه به افزایش نرخ جهانی و گروههایی مثل صنعت غذایی زراعت و دارو با توجه به افزایش نرخ ناشی از حذف ارز 4200 تومانی در بودجه سال 1401بودند و در بقیه صنایع تک سهم هایی که سال گذشته را با سود سازی قابل قبولی به پایان رسانده بودند با نگاهی به مجامع پیش رو مورد توجه بازار قرار گرفتند . 

در این مرحله مشاهدات ما از پیگیری امار و نحوه معاملات نشان از افزایش ارزش در معاملات خرد و حرکت فعالین از سمت صندوقهای با درآمد ثابت به سمت سهام حکایت داشت و هنوز پول قدرتمندی از بیرون از بازار به سمت بورس تزریق نشده است . اما همین میزان هم برای حرکت در قیمتهایی که مدتها زیر ارزش خود معامله می شدند کافی بود تا موجی صعودی شکل بگیرد  .  

در ادامه با بررسی تکنیکی شاخص ها و نرخ ارز و برخی نمادهای مهم بازار سمت و سوی آینده را تحلیل خواهیم کرد اما قبل از آن چند نکته مهم را خدمت دوستان یادآوری خواهم کرد که از اهمیت بالایی برخوردار هستند  : 

در بسیاری از نمادها که رشد مناسب داشتند بسیاری از افراد در فکر سیو سود هستند و طبیعتا عرضه کننده در بازار ؛  که کاملا رفتاری منطقی می باشد . در این نمادها برای ورود جدید حتما باید این عرضه ها را در محاسبات خود لحاظ کنیم . 

فصل مجامع نزدیک است . شرکتهایی که گزارش های مناسبی داشتند و در گذشته عادت به تقسیم سود بالا دارند مورد توجه بازار خواهند بود که شاخص ترین آنها گروههای پترو پالایشی و حتی برخی نمادهای معدنی فلزی می باشند . پس هم سیاست تقسیم سود را در نظر داریم و هم در آینده نزدیک اغلب نمادها توقف به جهت مجمع عادی سالیانه را دارند که معامله گران روزانه و کوتاه مدتی باید قبل از انجام معاملات خود بسته شدن و توقف معاملات را در در محاسبات خود در نظر داشته باشند .

در حرکت اخیر یک ماه و نیم گذشته اغلب شرکتهای بزرگ رشد داشتند و ممکن است در این مقطع نوبت به شرکتهای کوچکتر یا به عبارتی متوسط ها رسیده  باشد  . 

و در نهایت مثل همیشه تاکید بر داشتن سیستم معاملاتی برای هر فرد دارم که در آن نحوه ورود به معامله ؛ شرایط سیود سود و از همه مهمتر رفتاری که با فعال شدن حد ضرر انجام می شود را قبل از زدن دکمه خرید تعیین شده باشد . 

جمع بندی   :   
در نهایت سیو سود در نمادهایی که رشد مناسب داشتند و تعویض آنها با نمادهایی که نقدینگی مناسب به آنها وارد شده همراه با چارتی کم خطر و ریسک به ریوارد نرمال با توجه به وین ریت هر فرد و حتما دقت در صورت مالی شرکتها و سودسازی سال گذشته با نگاه به سال جاری و تقسیم سود ؛ خلاصه ای از فعالیت هر تریدر در این روزهای بازار می باشد .

محدوده حمایتی فعلی سطح 1460000 واحد و سطحی که احتمال عرضه ها بالا است در حوالی 1580000 واحد می باشد که به نظر می رسد با چاشنی مجامع از این سطح گذشته و به حوالی 1750000 واحد برسیم . در آن حوالی مجدد شرایط ورود و خروج نقدینگی به بازار را باید مد نظر قرار داد تا ادامه به سمت قله قبلی یا حرکت اصلاحی را تعیین کنیم .

دلار همچنان در یک حرکت ساید از یک سال و نیم گذشته از قیمت 20000 تومان تا 32000 تومان هر سه هزار تومان یک سطح دارد که شکسطح هر سطح انرژی برای رسیدن به سطح بعدی را تولید میکند .

سکه طرح جدید 👆
توصیه به نوسانگیری از سکه اصلا ندارم اما به عنوان یک سرمایه گذاری امن برای بخشی از دارایی گزینه مناسبی است . در صورت شکست ۱۳۵۰۰۰۰۰ تومان هدف بعدی ۱۵۲۰۰۰۰۰ می باشد . با توجه به حرکت عقب تر از دلار بعید است حد ضرر فعال شود . حد ضرر فعلی برای سکه محدوده ۱۲۰۰۰۰۰۰ تومان می باشد
سایپا👆
بعد از شکست روند نزولی و یک رشد مناسب وارد اصلاح شده است و برای حرکت جدید و رشد لازم است محدوده 240 تومان با قدرت شکسته شود . حرکت رو به پایین سایپا به عنوان لیدر می تواند به بقیه بازار فشار عرضه وارد کند پس در هرحال باید حرکات قیمتی این نماد را دنبال کرد .

ختوقا👆
ختوقا از قطعه سازها با حجمهای مناسب و رشد ملایمی که در هفته های اخیر داشته در حال شکست محدوده های مقاومتی است . در صورت حرکت در گروه خودرو و تصمیم برای داشتن یک قطعه ساز در سبد می توان بین سطوح این نماد معامله داشت .
خبهمن👆
برای دوستانی که از سرمایه گذاری های این صنعت مثل ورنا وساپا یا خگستر سوال دارند ورود در این قیمت ها را پر ریسک می دانم  و توصیه نمی کنم.
واچ لیستی مناسب برای شکست محدوده 217 تومان با هدف 250 تومان و حد ضرر200 تومان
شپنا👆
با شکست مقاومت پیش رو انرژی لازم برای رسیدن به سطوح بالاتر فراهم میشود که حد ضرر این حرکت یک خط روند صعودی است که در تصویر با رنگ سبز مشاهده می کنید
شبریز👆
در ادامه حرکت هفته گذشته  آرام و پیوسته در حرکت به سمت 6000 تومان
شبهرن از روانکار ها برای افراد صبور با حرکتی ارام که شکست باند مقاومتی در 1500 تومان انرژی لازم جهت رسیدن به 2000 تومان را تولید می کند
فولاد👆
با همه بی مهری های چند روز اخیر به فولادی ها ؛ نماد فولاد واچ لیست برای شکست محدوده 1280 تا 1300 تومان برای رسیدن به سطح 1500 تومان به حد ضرر همان نقطه ورود  قابل بررسی می باشد
فملی👆
فملی شکست روند نزولی و اتمام پولبک واچ لیست برای شکست 800 تومان با هدف 1000 تومان و حد ضرر نقطه ورود
وبصادر👆
وبصادر شکست روند نزولی و در تکمیل پولبک واچ لیست خوبی برای شکست محدوده 230 تومان با هدف 280 تومان و حد ضرر نقطه ورود می باشد
شستا👆
شستا در حال حاضر در یک روند ساید در حرکت است که می توان با حرکت بین سطح مشخص شده نوسان های مناسبی با توجه به نقدشونده بودن آن گرفت.
دسته بندی: تحلیل تکنیکال
کانال تلگرام بورس گردان

نظر شما

  • نظرات ارسال شده شما، پس از بررسی و تأیید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.
نام شما : *
ایمیل شما :*
نظر شما :*
کد امنیتی : *
عکس خوانده نمی شود
برای کد جدید روی آن کلیک کنید